Sport

Egalul România – Slovacia (1-1) și o calificare în ”optimi” de pe primul loc în grupă

121
×

Share this article
Romania - Slovacia 1-1

România – Slovacia 1-1 (R. Marin 37, pen. / Duda 24)

Final de meci: Partida s-a încheiat 1-1, un rezultat care mulțumește ambele echipe. Meciul a fost unul dificil pentru România, care a luptat cu determinare. Echipa a demonstrat un caracter puternic și a obținut o performanță notabilă, câștigând grupa pentru prima dată la Campionatul European. Acum așteptăm să vedem adversarul din optimi.

Derulați în jos pentru a vedea conținutul

Min. 90: Arbitrii au adăugat trei minute de prelungire. Fanii români sunt nerăbdători, numărând secundele până la final. Meciul rămâne intens, cu dueluri puternice pentru minge.

Min. 86: România face o schimbare: Răzvan Marin este înlocuit de Adrian Rus. Echipa încearcă să controleze atacurile slovacilor. George Pușcaș primește un cartonaș galben pentru un fault dur.

Min. 82: Slovacia continuă să atace, dorind să câștige. România se apără cu toți jucătorii, respingând o serie de atacuri. Finalul de meci este tensionat. La acest scor, România este pe primul loc, iar Slovacia pe locul trei. Un gol al slovacilor ar schimba clasamentul, făcându-i lideri de grupă și eliminând România. Ucraina și Belgia rămân la egalitate 0-0.

Min. 75: România și Slovacia sunt în ultimele 15 minute ale meciului, cu un scor avantajos pentru ambele echipe. Ucraina și Belgia sunt la egalitate 0-0, ceea ce plasează România pe locul 1 în grupa E, iar Slovacia pe locul 3, asigurând calificarea ambelor echipe. E probabil ca ambele echipe să evite riscurile pentru a păstra calificarea.

Min. 66: România face două schimbări: ies Ianis Hagi și Denis Drăguș, intră Dennis Man și George Pușcaș. Slovacia controlează jocul cu 57% posesie. Fanii români cântă imnul național.

Min. 64: Slovacia vrea victoria. Strelec șutează puternic, dar portarul Niță salvează. Haraslin ratează și el.

Min. 58: Deian Sorescu intră în locul lui Florinel Coman pentru România. Plouă în Frankfurt, iar România are două ocazii mari prin Răzvan Marin și Denis Drăguș.

Min. 55: Selecționerul României, Edi Iordănescu, primește cartonaș galben pentru proteste. Este primul antrenor avertizat la EURO 2024. Iordănescu este încrezător în continuarea drumului României la turneu.

Min. 52: Slovacia începe ofensiv repriza a doua, obținând un corner, dar Denis Drăguș respinge. Portarul Niță salvează din nou la șutul lui Haraslin.

Min. 46: Jocul se reia. România și Slovacia sunt calificate în optimile de finală la scorul actual, indiferent de rezultatul dintre Ucraina și Belgia. România nu face schimbări la pauză.

Pauză: Prima repriză se încheie 1-1. Slovacia a deschis scorul prin Duda, iar România a egalat printr-un penalty transformat de Răzvan Marin, după ce Ianis Hagi a fost faultat. România este pe primul loc în grupa E. Ucraina și Belgia sunt la egalitate 0-0.

Min. 43: Încurajați de fani, jucătorii români atacă, dar Drăguș ratează ținta.

Min. 37: România egalează printr-un penalty executat de Răzvan Marin, după un fault asupra lui Ianis Hagi.

Min. 30: La scorul acesta, România este pe ultimul loc în grupă cu trei puncte. Belgia și Ucraina sunt la egalitate 0-0 și au câte patru puncte, Slovacia fiind pe primul loc cu șase puncte.

Min. 24: Slovacia marchează primul gol prin Duda. Burcă și Drăgușin sunt depășiți, iar Niță nu poate interveni.

Min. 15: Slovacia domină posesia, 54%-46%, și a avut trei cornere. România a avut mai multe șuturi la poartă.

Min. 11: România ratează prima ocazie mare prin Rațiu, iar Hagi șutează peste poartă.

Min. 10: Ambele echipe atacă, Slovacia obținând primul corner.

Min. 1: Meciul începe, Slovacia are lovitura de start. Stadionul din Frankfurt este plin.

Ca învingătoare a grupei E, România va juca în optimile de finală împotriva Olandei sau Sloveniei, ambele echipe fiind clasate pe locul 3 în grupele lor. Slovenia a ajuns în optimi fără nicio victorie, cu trei remize. Meciul României din optimi va avea loc la München pe 2 iulie, acolo unde am învins Ucraina în prima etapă.